Oyun Nedir? Ne değildir?

Oyun Nedir? Ne değildir?

Oyun nedir? Ne değildir?

1) Çocuğun zihinsel kapasitesini geliştiren bir faaliyettir. Çocuğun en özenli işidir. Yetişkin için iş, kazanç ne anlam taşıyorsa; çocuk için de oyun aynı anlamı taşır. Büyükleri rahatsız etmeden bir köşede çocuğun oyalandığı; sadece eğlendirici hatta oyalayıcı nafile bir faaliyet değildir.

2) Dış dünyanın kavranması öğrenilmesi ve hayata hazırlanmanın en keyifli yoludur. Eğitim çağındaki çocuklar için zaman kaybı değildir.

3) Çocuğun içsel duygularını, çatışmalarını, kaygılarını yansıttığı çocuğu tanıma ve anlama aracıdır.

4) Ailelerin çocuklarıyla iletişim sıkıntılarını çözmek için vakit geçirilme fırsatı yaratan bir faaliyettir. Oyun sadece çocuklar için değildir. Anne baba çocuğa sadece oyuncak alarak sorumluluğunu yerine getiremez.

Oyunun Çocuğun Hayatındaki Yeri

Sınıfta oturarak veya bahçede hareket halinde oynanan oyunların çocuğun gelişimini olumlu yönde etkilediği görülür. Oyunda çocuk kendini bağımsız ve özgür hisseder. Eğitimci çocuğu en doğal halinde tanıma fırsatı bulur. Oyun sportif uğraşların ve eğitimin temelini oluşturur ve insan yaşamında kişiliğin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Yaşamın ilk yıllarına egemen olan etkinlik oyundur. Çocuk oynayarak dünyasını ve çevreyi tanır. Oyunun toplumsal ilişki kurma ve toplumsallaşma bakımından ayrı bir önemi vardır. Ahlak gelişimi, sosyal davranış ve bedenin eğitimi oyun ile kazanılır. Üç yaşına kadar çocuklar kendi başına ya da ailesi ile oynarken, üç yaşından sonra yaşıtları ile oynamasını severler (Akandere, 2006, s. 2).

Oyun oynamak ilkokul çağındaki çocukların temel ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyacın giderilmesi ya da kısıtlanması durumunda, toplumun çekirdeğini oluşturan çocukların sağlıklı bir biçimde gelişmeleri gerçekleşmemiş olur. Çocuklar oynadıkları roller aracılığı ile ileri yaşamları için deneyim kazanırlar. Bu hayal nitelikli deneyimler onların erken yaşlarda gerçek yaşam için uygun olan davranış biçimlerini geliştirmelerine yardımcı olur (Akandere, 2006, s. 3).

Oyunun Faydaları
Önceki Oyunun Faydaları
Oyunun Faydaları

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.