Pentomino (Beş Kareliler)

75,00 TL
Bu beş kareliler acayip bir şey!  Muhteşem bir görsel algı oyunu!

Pentomino oyunu 5 yaş ve üstü kişilerce oynanabilen görsel algı, uzaysal algı, dikkat ve konsantrasyon becerisi gelişimi sağlayan eğlenceli bir strateji ve zeka bulmacası oyunudur.

Product Details

Pentomino (Beş Kareliler)
Pentomino (Beş Kareliler) oyununda amaç; 12 farklı beş kareli şekilleri kullanarak, kitapta çizimi yapılan figürlerin içini doldurmaktır. Pentomino 5 yaş üstü herkesin keyifle oynayabileceği bir oyundur. Kutuda bulunan kitap içerisinde beş düzeyde toplam 175 adet bulmaca vardır.
Oyun için hazırlanan kitap, uzun yıllar boyu çocuklarla yapılan uygulamalar sonucunda düzenlenmiş özgür bir çalışmadır.
Küçük, genç veya yetişkin dâhiler! Zevkle çözeceğiniz 175 adet bulmaca sizleri bekliyor. Kitabın sonunda bulmacaların çözümleri mevcuttur.
Yaş Grubu: 5+
Pentominolar ABD’li matematikçi Solomon W. Golomb tarafından bulunmuştur. Golomb 1950’li yıllarda daha öğrenciyken eşkenar üçgen, kare ya da altıgen gibi düzgün geometrik şekillerin yan yana bitiştirilme sorunlarıyla ilgilenmeye başlamış, daha sonra da “Polyforms (çoklu biçimler) adıyla bilinen bu şekilleri inceleyen geometri dalının öncülerinden biri olmuştur. Böyle oluşturulan parçalarla verilen bir yüzeyin boşluk bırakmadan örtülebileceğini görünce de onların bulmaca gibi kullanılabileceğini düşünmüştür.
Pentominolar 5 karenin yan yana koyulmasıyla oluşturulmuş en az bir ortak kenarı olan şekillerdir. 12 pentominonun her biri; oyun alanında 5 birim karelik boşluk doldurur. Pentominoların her her iki yüzü de kullanılabilir. Şekiller sağa, sola çevrilebilir. 
Beş kareliler bazı harflere benzetilerek yukarıdaki gibi adlandırılır. Pentomino taşlarının şekilleri çok katıymış izlenimi veriyorsa da bunların çok esnek bir biçimde bir araya gelebilme özelliği vardır.
Ortaya çıktığı günden bu yana çok çeşitli pentomino bulmacaları hazırlanmıştır.
Seviyeler:
  • Çok kolay (5 yaş)
  • Kolay (6 yaş)
  • Zor (7-8 yaş)
  • Çok zor (9 yaş)
  • Süper Zor (10 yaş ve üzeri)