Quixo

195,00 TL
Dünya çapında iyi bilinen bir strateji oyunu.
Product Details

Quixo
Quixo kuralları 30sn. de öğrenilebilen yalın bir oyun olmakla beraber oyunu kazanması hiç de kolay değildir.
Bir sırada yan yana dizili 5 kübe dikey veya yatay yönde basılarak oyun oynanır. Aynı 5 küpü sıraya dizebilen ilk oyuncu kazanan olur. Quixo 2 veya 4 (takım olarak) kişinin oynayabileceği az sayıdaki strateji oyunlarından birisidir. Dünya çapında iyi bilinen oyunlardandır.
Oyun kılavuzu için tıklayınız.
 2 veya 4 (takım olarak) oyuncuyla oynanabilen oyunumuzda 8 yaş altı zorlanabilir. Yetişkinler de oynayabilir.
Nasıl Oynanır?
25 küp oyun tahtasının ortasına yerleştirilir. Her küp üst yüzü ile tanımlanır Şekil 1 de görüldüğü üzere küplerin üste gelen yüzü çarpı, daire veya boş olabilir. Küpler oyunun başında Şekil 2’ de görüldüğü gibi boş yüzleri üste gelecek şekilde yerleştirilir. İki takım veya oyuncu ilk önce kimin çarpılı küplerle, kimin daireli küplerle oynayacağını ve kimin oyuna başlayacağını kararlaştırır.
OYUNUN HEDEFİ
Seçtiğiniz sembolü taşıyan ( çarpı veya daire ) küpleri Şekil 5 ‘de görüldüğü gibi oyun tahtası üzerinde enine, boyuna veya çapraz olarak sıralamak.
İKİ OYUNCU İLE OYNAMA
Sırası gelen her oyuncu bir küp seçer ve aşağıdaki kurallara göre küpleri hareket ettirir. Sonra sıra diğer oyuncuya geçer. Hiçbir zaman sırası gelen oyuncu oynamamazlık yapamaz.
Küp Seçme ve Alma
Oyuncular boş yüzü veya kendi seçtikleri sembol üstte olan ve Şekil 3’ te açık renk olarak görülen, karenin çevresine dizilmiş küplerden birini seçebilir ve ele alabilirler. Oyunun başında bütün küplerin boş yüzleri üstte olduğundan, herhangi boş yüzlü bir küp seçilerek başlanır. Rakibinizin sembolünün üstte olduğu bir küpü seçemezsiniz ve alamazsınız.
Küp Sembolünün Değiştirilmesi
Seçtiğiniz küpün üst yüzü boşta olsa kendi sembolünüzü de taşısa küpü tekrar yerleştirirken mutlaka kendi sembolünüzü üst yüze getirmelisiniz.
Küpün Tekrar Konulması
Seçilerek ele alınan küple birlikte oyun tahtası üzerinde bazı sıralarda eksik küp kalır. Elinize aldığınız küpü diğer uçtan sıradaki bütün küpleri iterek, eksik sıraları tamamlayacak şekilde tekrar oyun tahtası üzerine koyunuz.  Şekil 4 ‘ te görüldüğü üzere X sembollü küp A, B veya C noktalarından diğer sıra küpleri iterek kaydırmak suretiyle yerleştirilebilir. Hiçbir zaman ele alınan küp alındığı yere konamaz.
OYUNUN SONU
Kendi sembolünü taşıyan ( çarpı veya daire ) küpleri Şekil 5 de görüldüğü gibi oyun tahtası üzerinde enine, boyuna veya çapraz olarak sıralayan oyuncu oyunu kazanır.  Quixo da; aynı anda hem kendi hem de rakibinin küpleri sıralanmışsa oyunu rakip oyuncu kazanır.
DÖRT OYUNCU İLE OYNAMA
Oyuncular ikişer kişiden oluşan iki takım halinde oynarlar. Şekil 6’ da görüleceği üzere aynı takımın oyuncuları karşılıklı oturur ve saat yönünde sıra değişerek her oyuncu sırası gelince oynar. Oyuncular oyuna başlamadan önce takım arkadaşlarına oyun sırasında fikir verilip verilmeyeceğine karar verirler.
OYUNUN OYNANIŞI
 Sırası gelen her oyuncu bir küp seçer ve aşağıdaki kurallara göre küpleri hareket ettirir. Sonra sıra diğer oyuncuya geçer. Hiçbir zaman sırası gelen oyuncu oynamamazlık yapamaz.
Küp Seçme ve Alma
Oyuncular boş yüzü veya kendi seçtikleri sembol üstte olan ancak nokta ile kendisine yönlenmiş küplerden birini seçebilir ve ele alabilirler. Şekil 7’de görüleceği üzere küplerin yönlerini belirtmek üzere küpler üzerindeki sembollerin bir kenarına nokta konmuştur. Oyuncular sembollü küp seçmek istemesi halinde ancak bu noktanın kendi tarafında olan ve kendi takım sembolünü taşıyan küplerden birini alabilir. Örnek olarak şekil 7’ deki A takımın sembolü dairedir ve takımın A1 ile işaretlenmiş oyuncusu V,W küpleri, A2 ile işaretlenmiş oyuncusu ise X,Y ve Z ile işaretlenmiş küpleri seçebilir. Oyunun başında bütün küplerin boş yüzleri üstte olduğundan, herhangi bir boş yüzlü küp seçilerek başlanır. Rakibinizin sembolünün üstte olduğu bir küpü seçemezsiniz ve alamazsınız.
Küp Sembolünün Değiştirilmesi
Seçtiğiniz küpün üst yüzü boşta olsa kendi sembolünüzü de taşısa, küpü tekrar yerleştirirken mutlaka kendi sembolünüzü küpün üst yüzeyine getirmelisiniz. Küpler tekrar yerleştirilirken üzerindeki nokta gelecek seferde küpü kimin hareket ettireceğini belirleyeceğinden dolayı çok dikkatli olunmalıdır.
Küpün Tekrar Konulması
Seçilerek ele alınan küple birlikte oyun tahtası üzerinde bazı sıralarda eksik küp kalır. Elinize aldığınız küpü diğer uçtan sıradaki bütün küpleri iterek, eksik sıraları tamamlayacak şekilde tekrar oyun tahtası üzerine koyunuz. Şekil 4’ de görüldüğü üzere X sembollü küp A, B veya C noktalarından diğer sıra küpleri iterek kaydırmak suretiyle yerleştirilebilir. Hiçbir zaman ele alınan küp alındığı yere konamaz. Oyuncular çevre küpler arasında boş küp veya kendi sembolünü taşıyan ve kendisine nokta ile yönelmiş küp olduğu sürece oynamak zorundadırlar.
OYUNUN SONU
Kendi sembolünü taşıyan ( çarpı veya daire ) küpleri Şekil 5’ de görüldüğü gibi oyun tahtası üzerinde enine, boyuna veya çapraz olarak sıralayan takım oyunu kazanır. Aynı anda hem kendi hem de rakibinin küpleri sıralanmışsa oyunu rakip takım kazanır.
OYUNUN SÜRESİ
Oyunun süresi 10 ile 20 dakika arasında değişir. Turnuvalarda her oyuncunun oynama süresi sınırlanabilir.
Kutu İçeriği
  • 25 ahşap oyun parçası,
  • 1 adet ahşap oyun alanı,
  • 1 adet kumaş torba,
  • 1 adet oyun kuralları kitapçığı.